A 2021-es ingatlanpiaci történések eddig úgy alakulnak, ahogy azt az iparág szakértői megjósolták. Országszerte kisebb mértékű mozgások, stagnálások jellemzik az árakat. Vajon a XIV. és XVI. kerületi ingatlanokra is igaz ez?
A XIV. kerületben tartják magukat az ingatlanárak
A koronavírus hatást gyakorolt a hazai ingatlanpiacra, de nem úgy, hogy az árak csökkenését hozta magával, inkább csak az áremelkedés ütemét volt képes lassítani.
Jól megfigyelhető ez folyamat a 2021 januárjától júliusáig tartó időszakban, amikor a XIV. kerületben 1-7 százalékkal drágultak a lakóingatlanuk kínálati árai. A családi házak átlagára 630 ezer Ft/m2-ről 640 ezer Ft/m2-re, a panellakásoké 600 ezer Ft/m2-ről 640 ezer Ft/m2-re, a téglalakásoké pedig 720 ezer Ft/m2-ről 750 ezer Ft/m2-re emelkedett.

A görbéket elnézve, az év második felében sem igen számíthatunk drasztikus változásra a XVI. kerület ingatlanpiacán. Még akkor sem lehetünk tanúi látványos áresésnek, ha a koronavírus negyedik hulláma tör be kishazánkba. A nagyobb léptékű drágulásra pedig szintén várnunk kell még legalább 2022-ig.
A XVI. kerületben megfigyelhető az új trend
Míg a XVI. kerületben idén eladásra kínált családi házak átlagos négyzetméter ára folyton folyvást növekedett, addig a lakásoké szinte csak stagnált. Mindez megfelel az új trendnek, miszerint a népszerűségi versenyben a házak nyertek a lakásokkal szemben, ami fel is tornázta a kínálati árukat.
A XVI. kerületi családi házak júliusi átlagára 620 ezer Ft/m2 lett, ami csaknem 100 ezer forinttal magasabb négyzetméterár, mint amit az év elején tapasztalhattak az érdeklődők. Ezzel ellentétben a XVI. kerületben eladó téglalakások és panellakások júliusi átlagára ugyanabban az árfekvésben mozgott, mint januárban. A téglaépítésű lakások átlagos négyzetméter ára az évben eddig 710-720 ezer Ft/m2 körül, míg a paneleké 550-560 ezer Ft/m2 körül alakult.

Ami a XVI. kerületi ingatlanpiaci árak jövőjét illeti, ez esetben sem valószínű a nagy változás rövidtávon. Még a családi házak esetében lehet további nagyobb léptékű áremelkedés az év második felében, de a lakások átlagára valószínűleg ugyanazon az árszínvonalon fog maradni.
Ezt jó tudnod, ha lakásvásárláshoz hitelfelvételre készülsz!
Mivel a koronavírusnak sok helyen nem sikerült csökkentenie, vagy legalábbis tartósan csökkenteni a lakóingatlanok átlagárait, továbbra is lehetetlennek tűnhet saját otthonhoz jutni. Emiatt sokan fordulnak hitelfelvételhez.
Azonban mielőtt még ebbe belevágnák érdemes tájékozódnunk és tisztáznunk néhány tévhitet. Például azt, hogy nem a vételár, hanem a becsült forgalmi érték 80%-áig ad a bank lakáshitelt 20% önerő mellett. Ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a vételár kevesebb, mint a bank által felértékelt összeg, ami pedig a vártnál kevesebb felvehető kölcsönt jelent. |