Az elmúlt három hónapban nagy hangsúlyt helyeztünk olyan programok szervezésére, melyek egyrészt kézzelfoghatóan hasznosak, másrészt vonzzák a zöld együtt-gondolkodásra nyitott érdeklődőket.
Molnár Nóra, a FaFórum előadója
Előbbire példa a „Muti, mit termelsz!”kiskerti terménybemutató, melyen a mátyásföldi civil ház árnyas kertjében intenzív tapasztalat- és növénycsere zajlott a süti-, kence- és háziszörp kóstolás közben. A nemrég idetelepült fiatal pároktól kezdve a hobbiborász idősekig sokan voltak kíváncsiak a kínálatra. A Kertvárosi Kertbarátok Egyesületének tagjai kitettek magukért, zöldség-gyümölccsel pazarul díszített asztalaik láttán jópáran elámultak.
A „Muti, mit termelsz!” rendezvény szervezői csapata
Régi ötletünk volt a FaFórum, melyen a faültetés, -kivágás, -pótlás helyi szabályairól esik szó, mert ezekről rengeteg téves infó kering. Több rendeletben is szó van ezekről, ám néha nem könnyű értelmezni a jogi szövegeket.
A lakóktól előzetesen összegyűjtött kérdésekre az önkormányzat illetékes osztályaitól példás gyorsasággal megkaptuk a válaszokat, melyeket Székely Hajnalka ismertetett, és megválaszolta a helyben felmerült kérdéseket is. Molnár Nóra nagyszerű vetítéses előadásában az éghajlatváltozástól, a fák, erdők jelentőségén át eljutott a helyes ültetésig, ápolásig, a kerületünkben fellelhető jó és rossz példákig. Bemutatta a készülő fakatasztert, amely az önkormányzati területeken lévő fákat térképezi fel.
Előzetesen arra kértük a lakókat, fotózzák le kedvenc 16. kerületi fájukat, és egy történet kíséretében töltsék fel facebook oldalunkra. Inspirációként zenés videoklipet is készítettünk.
Fantáziát megmozgató program volt a „vitaszínház”, melyen egy játék keretében a jövőbe repültünk, a globális ökológiai összeomlás kellős közepébe, és igyekeztünk konszenzusra jutni a teendőket illetően. Egy részvevő elcsodálkozott, hogy mi igazi, összejáró közösség vagyunk, és nagyon örült, hogy ránk talált.
Tasi Zsuzsanna művészetterapeuta kreatív önismereti alkotónapján tudatosan átéltük a nyárból az őszbe tartó átmenetet.
A „Női erő” programon különleges helyi nőkről beszélgettünk, Batthyány Ilona grófnőtől kezdve az 1. magyar pilótanőn és az 1. női díszpolgáron át a Naplás-tó védetté nyilvánítását kiharcoló biológiatanárnőig. Autentikus helyszínünk a Kertvárosi Helytörténeti Gyűjtemény volt, ahol a különc grófnőt a kiállítás kurátora, Grób-Gönczi Mónika mutatta be. Benedek Ágnes helytörténész tucatnyi helyi nő életéből villantott fel érdekességeket, dr. Acsády Judit szociológus, nőtörténeti kutató pedig arról beszélt, az adott korokban a nőknek milyen lehetőségei voltak a kibontakozásra.
A gyerekes családokat sétára hívtuk a sashalmi kiserdőbe, hogy közösen fedezzük fel az őszi erdőt, ismerkedjünk a termésekkel, alkossunk belőlük, és gyönyörködjünk, mennyi kincset rejt az ősz.
Felnőtteket vártunk a Szilas-patak menti sétára, hogy ismerkedjünk, és derítsük ki, mi köt össze bennünket 16. kerületi szomszédainkkal. Természetesen az utunkba eső természeti értékekről is meséltünk a közel harminc résztvevőnek.
Fizikai munkát is végeztünk, több alkalommal jártunk a mátyásföldi reptéren az invazív selyemkórót irtani.
A 3. éve zajló online tanulókörökön pedig tudásunkat gyarapítottuk környezet- és természetvédelmi témákban egy-egy könyv kapcsán.
Az Ökosodó Kertváros programsorozat a 16. kerületi Önkormányzat közművelődési pályázata támogatásával valósult meg a Nemnövekedés16 csoport és a Greenkubátor Egyesület szervezésében. (B) |