Helyi Hírek - Független folyóirat   2024.03.19. kedd
József, Bánk, Józsa
E-mail cím:

Jelszó:

CÍMLAP
Cikkek és hírek
Portaszolgálat
Balesetek
Tűzoltósági hírek
Rendőrségi hírek
Polgármesteri interjú
Természetgyógyászat, szépség és egészség
Horoszkóp, asztrológia
Receptek
Videók
Olvasóinktól: körbeküldős üzenetek
Archívum
Archívum
Képgalériák
Helyi Hírek laphálózat
Legutóbbi számaink
Archívum - HH XVI.
Archívum - HH XVII.
2004 előtti számaink
Megjelenési időpontok
Hirdetési áraink
Lakossági aprók
Hirdetésfeladás
Szakmai adattár

Látogatók: 28603940
   « Vissza

Migránstörténetek – Brüsszelből

 « Cikkek és hírek 
2016. szeptember 13.
 

Hol veszélytelenebb sörözni, hogyan kerülhetjük ki a tömeget, ami merényletre ösztönözheti a terroristákat, érdemes-e buszra, metróra szállni – érdekes történetek az Európa Unió fővárosából

kepfile

Kovács Raymund aláírásgyűjtésen a Jókai úti CBA előtt. Nekünk még van miről dönteni...

    Kovács Raymund Mátyásföld önkormányzati képviselője, s egyúttal tagja a Brüsszelben székelő Régiók Bizottságának. Megbízatásánál fogva a képviselő rendszeresen megfordul az Európa Unió fővárosában, mivel a testület ugyancsak az EU-parlament épületében működik, mintegy önkormányzati szemszögből kontrollálva az EU működését. A képviselővel a Jókai úti CBA előtt, a népszavazási aláírásgyűjtésen találkoztunk, és brüsszeli tapasztalatairól mesélt igen érdekes dolgokat.
    A reptér ellen elkövetett bombamerénylet utáni hetekben a repülőtérre csak úgy lehetett eljutni, hogy az odavezető többsávos utat katonai teherautókkal egysávosra szűkítették, és az egyesével egymás után behajtó autókat állig felfegyverzett katonák és rendőrök szemrevételezték, nem ülnek-e benne terroristagyanús küllemű emberek. Azután a csomagokat húzva egy ellenőrző pont előtt kellett sorakozni, ahol azt nézték, hogy aki be akar jutni a reptérre, annak van-e repülőjegye. Az innen továbbengedett emberek egy következő pontnál gyülekeztek, ahol az útleveleket vettették vizsgálat alá. Ez csupán annyit jelentett, hogy megnézték valóban az útlevél tulajdonosa szeretne utazni. Lehetett akár körözött bűnöző vagy terrorista-gyanús személy, nyugodtan tovább mehetett, ha volt jegye és útlevele.
    Aki innen is továbbjutott, egy sátorba ment tolongani, ahol a csomagokat világították át. Itt már hatalmas zsúfoltság volt, több százan tolongtak nagy tömegben, és ha itt robbantott volna egy ellenőrzésen átjutott terrorista, sokkal nagyobb pusztítást okozhatott volna, mint azok ott a viszonylag ritkásan benépesült reptéri szakaszon. Az ellenőrzéseknek így nem sok értelme volt, ráadásul a repülőtér épületében ugyanezeket a vizsgálatokat megismételték. Ilyenkor döbben rá az ember, hogy nincs tökéletes megoldás, valahol mindig lesz tömeg.
    Tavaly novemberben viszont pont az emberek hiánya vált ijesztővé. Brüsszelben ugyanis a legmagasabbra emelték a terrorfenyegetettség szintjét és emiatt napokra leállt az élet a városban. Bezártak az iskolák, nem járt a metró, elmaradtak a rendezvények. A Régiók Bizottságánál viszont megtartottak egy fontos tanácskozást. Pár kollégámmal mentünk Brüsszelbe és mindenkit kirázott a hideg, amikor megláttuk, hogy a máskor mindig teli 200 fős repülő összesen 10 utassal indul el.
    De szerencsére idővel csökkent a közvetlen terrorveszély, és csak a folyamatos óvatoskodás maradt meg az EU-parlamentben dolgozóknak. Vannak olyan szabályok, amiket lehetőleg mindenki igyekszik betartani. Például az, hogy senki ne utazzon tömegközlekedéssel, és kerüljék a népesebb helyeket. Ha a régiók bizottságának tagjai meginnának egy sört, arra lehetőleg ritkábban látogatott éttermekben kerítenek sort,messze elkerülik a népesebb utcai sörözőket, különösen pénteken estefelé – ez ugyanis a terroristák kedvenc célpontja lehet. Kellemetlen érzés, amikor egy kis étterem vagy söröző vacsora közben kezd megtelni. Szabály, hogy metróra, buszra szállni alapvetően nem ajánlott. A brüsszeli metrórobbantás súlyos sérültje között van olyan, aki egyébként gondosan betartotta a szabályokat, és Brüsszelben csak kerékpárral közlekedett. De egy alkalommal hazautazni készült, és valahonnan el kellett hoznia egy súlyosabb csomagot, s úgy döntött, hogy bringázás helyett inkább metróra száll. Sajnos az ő esete példa arra, hogy azok sincsenek teljes biztonságban, akik komolyan veszik a biztonsági előírásokat.

     Kovács Raymund egyik brüsszeli képviselőtársa egyszer túl messzire csatangolt, s úgy döntött, hogy visszafelé nem gyalog megy, hanem buszra száll. Az egyik megállónál felszállt egy arab fiatalember mellényben, hátizsákkal – úgy, ahogy az a nagykönyvben meg van írva. A busz közösségi terében megfagyott a levegő, de a busz már kihajtott a megállóból, és ott vesztegelt a dugóban. Az ifjú arab folyamatosan beszélt, sokan azt gondolták, hogy a robbantás előtti utolsó imáját mondja, pedig csak magában anyázott arabul. Közben tapogatta a mellényét, mintha keresne benne valamit – tán félrecsúszott a detonátor gombja, találgatták a halálra vált utasok. A hátizsákos arab fiatal végül a mellényéből előhalászta valahonnan a bérletét (arrafelé ez egy elektronikus kártya), odanyomta a bérletleolvasó automatához, minek láttán a busz beparázott közönsége végre megnyugodhatott – hiszen nincs az a terrorista, aki az öngyilkos robbantás előtt odafigyelne a szabályos bérletbemutatásra…
    Nyilván célpont lehetne az Európa Parlament épülete is, hiszen odabent néhány felfegyverzett terrorista hatalmas pusztítást végezhetne a képviselők, alkalmazottak között. A legtöbb bejáratnál csupán két fegyveres katona áll, a mi épületünk mellett például egy nagy forgalmú soksávos út vezet el – meséli Kovács Raymund. – Több képviselőtársamban is felrémlett, hogy ha egy autó nagy sebességgel az útról letérve elütné a katonákat, akkor a terroristáknak már fegyverük is lenne… A fegyveres katonák és a katonai teherautók látványa egyébként is már hozzátartozik az utcaképhez. Szomorú, de ebben a városban a terrorcselekmények után mindenkiben ott lapul a félelem, és tudat alatt is azt keresi-kutatja, hogy mit találhatnak ki legközelebb a terroristák…

    A mostani népszavazásnak azért van nagy jelentősége, mert Magyarországon még nem laknak nagyobb számban migránsok, és itt elhanyagolható a terrorveszély. Brüsszelben, és számos európai városban kénytelenek a terrorral és az állandó fenyegetettséggel, végrehajtott és meghiúsított támadásokkal együtt élni, és ez ellen már semmit nem tudnak tenni. De ha hagyjuk, hogy betelepítsenek ide pár tízezer migránst, rövidesen Budapesten is megtapasztalhatjuk a brüsszeli állapotokat…

 


Ferenci Kiadó Bt.  •  1162 Budapest, Hermina út 16.  •  Tel.: [1] 405-5919  •  E-mail cím: hh@hh16.hu
Ugrás a Szakmai Adattárhoz
preload preload
Legutóbbi lapszámunk - 2024. február 05.
2024. évi naptár nyomtatható formátumban letölthető
Hogyan legyünk egészségesebbek, szebbek, vékonyabbak
Ide kattintva megtekinthető
Kerületi festőművészek virtuális galériája
A fogyás lélektana
A XVI. kerületi uszodák honlapja
Bővebben az önismeretről és a Bach-virágterápiáról
Ide kattintva megtekinthető
Lao Ce ősi bölcselete e-book formátumban
Hazai és nemzetközi időjárás

Kattintson ide az előrejelzéshez