« Vissza

Bronzérmet nyert a mátyásföldi kajakos

« Cikkek és hírek
2015. május 15.

A racice-i síkvízi kajak-kenu Európa-bajnokság két szempontból is rendhagyó esemény volt. Egyrészt a nyári bakui Európa Játékok és az augusztusi milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokság miatt ezúttal nem a legjobb hazai kajakosok, hanem fiatal tehetségek képviselték a magyar színeket. Ez meg is látszott az eredményeken, hisz a korábbi aranyeső helyett ezúttal mindössze két ezüstéremmel kellett megelégednünk. De ennél is fontosabb változás volt, hogy a racice-i EB már integrált sporteseménynek számított, azaz az épek mellett a parasportolóknak is lehetőséget biztosított a versenyzésre. Az Európa-bajnokságon ráadásul már az új szabályrendszer alapján kategorizálták a résztvevőket, ami rendkívül megnehezítette a csapatok és a versenyzők dolgát.

A magyar csapat tagjaként Racice-be érkezett mátyásföldi Bencze Jánost (a szentmihályi Delta Szabadidő és Versenysport Egyesület és a Béla utcai konditerem vezetőjét) is megvizsgálták a helyszínen, és ez alapján sorolták be abba a kategóriába, amely majd a riói olimpián is érvényes lesz. Bencze János a középső, úgynevezett TA kategóriába került, amelyben azok a versenyzők szerepelhetnek, akiknél a törzs- és a váll funkciói minimális lábhasználattal működnek. A mátyásföldi sportoló ebben a mezőnyben ismét kiválóan szerepelt, és osztrák, illetve orosz vetélytársa mögött a harmadik helyen ért célba. Ezzel 2012 és 2013 után ismét európa-bajnoki dobogóra állhatott. (2012-ben a világbajnokságon is bronzérmes volt.)

kepfile

A para kajak és kenu 2016-ban debütál majd a paralimpia programjában, és ez máris érezhető a sportágban. Az elmúlt néhány évben többszörösére nőtt a versenyzők száma, így Jánosnak is egyre nagyobb konkurenciával kell megküzdenie. Ő azonban továbbra is reménykedik, hogy az olimpiai szereplés jogát kivívja majd, ehhez az augusztus integrált kvalifikációs világbajnokságon, Milánóban az első hat hely valamelyikén kellene végeznie. A jelenlegi tendenciát látva ez nem lesz könnyű, de Bencze János már eddig is sokszor bizonyította, hogy képes a nagy feladatokra.